/* */ בית מרקחת מרכז הצפון - מחלות חום בילדים
דף הביתשירות לקוחות  |  צור קשר  |  054-4546665  |  משלוח חינם בקניה מעל 350 
0 מוצרים בסל שלך
   
 אין במידע באתר זה תחליף להוועצות עם רופא או רוקח בטרם רכישת תכשיר והתחלת הטיפול בו
מותגים מובילים
מוצרים מומלצים לעונה
  מורז x תוש - דוחה יתושים
  אולטרסול ספריי 45
  ד״ר האושקה מי פנים
  קרנמיקס - אלטמן
  מגנזיום ציטראט - אלטמן
  לה רוש פוזה - קרם הגנה לילדים
דף הבית >> פורטל המידע בית מרקחת מרכז הצפון >> ילדים >> מחלות חום בילדים
 
מטרת המאמר להאיר מעט אודות הסביבות ומשמעות מחלות חום בילדים תינוקות.  
וכן ולסייע בהתמודדות עם חום בילדים, בדרכים שונות.
מהות החום
חום מתרחש כאשר תהליך דלקתי, זיהומי או שאינו זיהומי, פועל הדדית עם מנגנוני ההגנה של הגוף. חום מוגדר כעליית טמפרטורת הגוף עקב העלאת סף מרכז החום המצוי במוח ונקרא היפותלמוס. ניתן לתאר את זה כתרמוסטט המכייל את עצמו, כתגובה לגירויים שונים ושולח מסרים לצורך תיקון המצב ואיזונו.
חום גבוה היא אחת התלונות השכיחות אצל ילדים. כ 70% מהילדים מגיעים אל הרופא בגלל חום. בדרך כלל נלוות לחום תלונות נוספות כמו חולשה , כאבים, תחושת קור ורצון להתכסות, עייפות וחולי. עליית החום משמשת כמנגנון הגנה מפני גורמים זיהומיים, חיידקים או נגיפים , בכך שהטמפרטורה הגבוהה אינה מאפשרת לגורמים אלו להתרבות ולהתחזק בגוף.
 

האם חום מסוכן?
חום גבוה אצל ילדים ותינוקות אינו בהכרח סימן למחלה קשה ומסוכנת. למעשה הדאגה אינה מהחום עצמו כי אם מהסיבה לעליית החום. באותו אופן, השאיפה אינה צריכה להיות הורדת החום באופן גורף, כי אם הבנה מעמיקה יותר לסיבת עלייתו של החום וטיפול הולם בסיבות אלו. אין כל צורך להוריד את החום אל מתחת ל 38 או 37.5 מעלות.
חום כשלעצמו אינו סיבה לדאגה ואינו סיבה להבאת הילד לרופא אוח חדר מיון. מידת חומרת המחלה שבעטיה נגרם החום, היא המעניינת אותנו כמטפלים ראשוניים בילד. כאשר המחלה מלווה בסימני מצוקה, כמו קוצר נשימה, איבוד נוזלים, שינוי במצב ההכרה, כאבים חזקים ואי שקט- יש מקום לערב עזרה רפואית.
תופעה נפוצה בקרב ילדים ותינוקות היא עליית חום ללא תסמינים משמעותיים נוספים. הילד מראה סימני חיוניות ומתפקד כמעט רגיל, אך מתלווה לכך עליית חום של מעלה או מעלה וחצי. במקרה כזה, כאמור, אין סיבה לדאגה ואין סיבה להתערבות תרופתית או רפואית.
 

אמצעי עזר להורדת חום
להלן כמה המלצות לטיפול טבעי יותר להורדת החום. מטרת הטיפול לסייע לילד בהתמודדות עם החום בדרכים טבעיות אשר אינן מחלישות את יכולת הלחימה הטבעית של הגוף:
·       לבוש קל- לבוש קל ומאוורר יקל על התחושה הכללית של הילד.
·       שמירה על חדר מאוורר. בימים חמים מומלץ אף להשתמש במאוורר חשמלי על מנת לאפשר זרימת אוויר בחדר.
·       שימוש ברטיות מים קרים על חלקי גוף שונים כמו המצח והבטן.
·       ניתן להכניס את הילד לאמבטיה פושרת, בשום אופן לא אמבטיה קרה! יש לאפשר למים להתקרר בהדרגה ובכך לאפשר את קירורו ההדרגתי של הגוף.
 

האם כל עלייה החום מחייבת בדיקת רופא?
וודאי שלא. במקרים של חום גבוה אצל ילדים אצל תינוקות וילדים בני יותר מחודשים ספורים, שאינו מלווה בתלונות או בסימפטומים נוספים, עדיף להמתין כיממה לפני שפונים לרופא על מנת לאפשר לסימני המחלה להתפתח, דבר שיקל את תהליך אבחון המחלה וזיהוי המחולל. כמו כן יש לקחת בחשבון גורמים נוספים שעשויים היו להשפיע על עליית החום כמו בקיעת שיניים או צינון קל, שאינם מחייבים בדיקת רופא, אך בהחלט מספקים הסבר הגיוני לעליית החום. במידה והילד נינוח, אינו מראה כל סימני מצוקה, שותה ומוכן לאכול( גם אם מעט מהרגיל), אין צורך בבדיקת רופא.
 
עליית חום גבוה אצל ילודים ותינוקות ובמיוחד בחודשיים הראשונים לחייהם מחייבת בדיקה של רופא ילדים. בגיל זה, גם חום ללא סימני מחלה אחרים עלול להצביע על מחלה זיהומית קשה, ויש לאבחן אותה ולטפל בה בהקדם.