/* */ בית מרקחת מרכז הצפון - מחלת הצליאק רקע כללי
דף הביתשירות לקוחות  |  צור קשר  |  054-4546665  |  משלוח חינם בקניה מעל 350 
0 מוצרים בסל שלך
   
 אין במידע באתר זה תחליף להוועצות עם רופא או רוקח בטרם רכישת תכשיר והתחלת הטיפול בו
מותגים מובילים
מוצרים מומלצים לעונה
  מורז x תוש - דוחה יתושים
  אולטרסול ספריי 45
  ד״ר האושקה מי פנים
  קרנמיקס - אלטמן
  מגנזיום ציטראט - אלטמן
  לה רוש פוזה - קרם הגנה לילדים
דף הבית >> פורטל המידע בית מרקחת מרכז הצפון >> תזונה >> מחלת הצליאק רקע כללי
 
מהי מחלת הצליאק?
הצליאק הינה מחלה הנובעת מרגישות של הגוף לגלוטן המצוי בדגנים כגון חיטה, שעורה, לתת, כשות, שיבולת שועל ושיפון. הצליאק גורמת לתגובת חיסון עצמי של המעיים הנוצרת ברגע זיהוי הגלוטן. במצב זה המעיים תוקפים את רקמותיהם באופן עצמאי, כתוצאה מזיהוי מוטעה של הגלוטן כגורם חיצוני המנסה להרוס את רקמות הגוף. שמה הרשמי של המחלה בעברית הוא "כרסת", וזאת בשל הסימן הבולט ביותר של תופעת הצליאק בקרב ילדים – בטן נפוחה כתוצאה מהיווצרות גזים והתקיפה העצמית של המעיים.
 
הגורמים למחלה
מחלת הצליאק טומנת בחובה קשר גנטי ישיר האחראי להיווצרותה בקרב ילדים וקרובי משפחה. נמצא כי עשרה עד חמישה-עשר אחוזים מבין קרובי משפחה ישירים של חולי הצליאק, קרוב לוודאי חולים במחלה על צורותיה ותסמיניה השונים. נכון להיום זוהה גן יחיד אשר ניתן לקשור בין נוכחותו לרמת הסיכוי לחלות בצליאק.כל העת נבדקות הסיבות להופעת המחלה ומתבצעים מחקרים נוספים במטרה לאתר קשר גנטי אשר עשוי למפות את קהל האנשים אשר נמצאים בסיכון לחלות.
 
התמודדות תזונתית עם המחלה
המאפיין המרכזי של המחלה הינו רגישות קיצונית לגלוטן. היות והגלוטן מצוי ברכיבי מזון רבים, חולי הצליאק נמנעים מאכילת מוצרים המכילים דגנים וגלוטן.
אחד החסכים העיקריים הנובעים מהמחלה הוא החסך בלחם, האסור על חולי הצליאק. לרוב צורכים חולי הצליאק תחליפי לחם כגון פריכיות אורז, ומיני קמח שונים שאינם מכילים גלוטן, כגון קמח תפוחי אדמה, או קמח תירס. חברות בעלות שם ברחבי העולם החלו ליצור עבור קהליהן, קו מוצרים סטנדרטיים למדי שאינם מכילים גלוטן וזה כולל, לחמים, פסטות, חטיפים וכו...
ניתן למצוא מתכונים רבים המיועדים לחולי צליאק, המשמשים כתחליפים למוצרי בצק שונים אותם כל אחד אוהב, אך לא תמיד יכול לצרוך. עבור חולי הצליאק, המציאות היא 'חג פסח' למשך כל החיים, והמתכונים המתאימים לחג בהחלט עשויים להתאים גם ללוקים במחלה.
 
התמודדות פיזית עם המחלה
לעיתים גורמת מחלת הצליאק להופעה של תסמינים פיזיים כגון חולשה, גדילה מואטת, חוסר יכולת לבצע מטלות הדורשות חוסן פיזי ועוד.
ההתמודדות הפיזית תלויה בשלבי האבחון של המחלה, ואבחון הקשר בין המסוגלות הפיזית של הלוקה בסימפטומים הפיזיים לבין המחלה עצמה. ההתמודדות הגופנית מתחילה בעיקר בחינוך המטופלים למודעות לגבולות הפיזיים של גופם. חולים במחלה המנסים לדחוק עצמם אל מעבר ליכולת הפיזית של גופם מסכנים את בריאותם, ויש לתת על כך הדעת ולמנוע מבעוד מועד סימפטום התנהגותי זה.