/* */ בית מרקחת מרכז הצפון - נזלת אלרגית
דף הביתשירות לקוחות  |  צור קשר  |  054-4546665  |  משלוח חינם בקניה מעל 350 
0 מוצרים בסל שלך
   
 אין במידע באתר זה תחליף להוועצות עם רופא או רוקח בטרם רכישת תכשיר והתחלת הטיפול בו
מותגים מובילים
מוצרים מומלצים לעונה
  מורז x תוש - דוחה יתושים
  אולטרסול ספריי 45
  ד״ר האושקה מי פנים
  קרנמיקס - אלטמן
  מגנזיום ציטראט - אלטמן
  לה רוש פוזה - קרם הגנה לילדים
דף הבית >> פורטל המידע בית מרקחת מרכז הצפון >> הומאופתיה >> נזלת אלרגית
 
בעבר התייחסו מערכות הבריאות בעולם לתופעה של נזלת אלרגית בקלות ראש אלא שבשלושים השנים האחרונות נמצאו יותר אנשים שהנזלת האלרגית השפיעה על מצבם הפיזי (בעיקר קשיים בביצוע פעילות גופנית) , כמו כן השפיעה על יכולתם המחשבתית (מרגיש "סַתוּם" ) ומתוך אלה גם שיבושים רגשיים/נפשיים.

נזלת אלרגית מטרידה לאורך כל היממה ומכאן השפעתה הרחבה : השינה מופרעת ולכן בשעות העירות האדם אינו בשיא כושרו לא הפיזי ולא המחשבתי, או-אז נמצא תלונות רבות על מחנק, קוצר נשימה, כאבי ראש, עייפות , חולשה, יכולת ריכוז דלה, עצבנות, חוסר שקט וכל זאת מבלי להיפרד ממחטת האף או הטישו לרגע.

הגדרות בסיסיות :
האף – מהווה שער לריח ויש טוענים כי לעולם הרוח, תפקידו לסנן לחמם וללחלח את האוויר הנשאף לריאות ובכך מסייע להגן על מערכת הנשימה בגוף.
מחולק לשני חללים ע"י מחיצה (לרוב האנשים יש סטייה קלה במחיצה אך לא כזו שמפריעה לנשימה, לכאלה שהסטייה משמעותית ומפריעה לנשימה מומלץ לבצע תיקון באמצעות ניתוח).
שלוש כונכות מכל צד הנראות כמדפים משני צידי המחיצה שתפקידן לנתב את כיוון ומהירות האוויר הנכנס לאף.
החלק האחורי מחובר אל הלוע במעבר ישיר לשם מתנקזת גם תעלה ע"ש אוסטכיוס שמחוברת לאוזן התיכונה.
תקרת האף עשויה עצם הנראית כלוח מחורר שדרכו עוברים כלי דם ועצבים שאחראים להולכת חוש הריח.
בריצפת האף מצויים החלק הקשה והחלק הרך שמפרידים בין חלל הפה וחלל האף.
חללי האף ורירית האף מצופים ברירית – mucosa . רירית זו מצפה גם את חללי הגתות (הסינוסים) הנמצאים מעל העיניים (מאחורי המצח) , מתחת לעיניים (מאחורי הלחיים) ומצידי האף.
ברירית ישנם בלוטות שמפרישות נזלת – נוזל רירי (שרובו מים).
הרירית של פנים האף עשירה בכלי דם , בעלת יכולת התכווצות והתרחבות גבוהים ופשוטים מאד, באופן טבעי ומחזורי מתנפחת כל כמה שעות כל פעם בצד אחר, עם זאת בגלל יכולתה הזו יש בה פוטנציאל לנפיחות וגודש שגורמים לחסימה במעבר אוויר.
על פני הרירית נוצרת שכבת מגן של ריר שביחד עם שערות הנמצאות באף מגינים על הרירית מיובש ועשויים ללכוד מזיקים הנמצאים באוויר ומאיימים לחדור פנימה דרך האף.
רירית האף מגיבה במהירות לגירויים פנימיים ו/או חיצוניים כמו : מזהמים, מחוללי אלרגיה,עשן/אגזוז חומרים נדיפים אחרים לרבות שמנים אתרים וריחות חזקים מגוונים, כמו כן מעבר לאוויר חם או קר , יבש או לח וגם למאמץ פיזי ואף מגיבים לסטרס נפשי/רגשי.

התגובה תתבטא בגודש או בהתרוקנות של כלי הדם.

נזלת – כל הפרשה נוזלית מהאף , מוכרות שש סוגי נזלות:
חיידקית, ויראלית, ואזומוטורית, היפרטרופית, אטרופית ונזלת אלרגית.
אלרגיה (רגשת ) = רגישות ייתר של המערך החיסוני בגוף אשר גורמת לתגובה מוגזמת.
נזלת אלרגית- נקראת גם קדחת השחת (hay fever ) - מתאפיינת בהפרשה מיימית, חסימה חלקית של האף גרד באף ובחיך וכן אי-נוחות בעיניים הכוללת גרד, אודם ודמעות.  אלה נובעים משחרור של היסטמין הגורם להרחבת כלי דם ולכיווץ שרירים מסויימים במערכת הנשימה העליונה.
גורמים חיצוניים : אבקני פרחים , עצים ועולם הצומח בכלל, אבק , עובש, בעלי חיים (הפרשות הבל פה ושיער ) .  חום, יובש ומזג אוויר שרבי עלולים להעצים הופעת האלרגיה בשונה מתקופות גשומות .
גורמים פנימיים : חולשה של מערכת החיסון המאפשרת חדירת הגורמים החיצוניים שלעיל מבלי יכולת להתמודד איתם עד הסוף, חולשה של איברים לפי הפילוסופיה הסינית – כבד או ריאות, למשל.


נזלת אלרגית כל-שנתית (perennial rhinitis ) – נמשכת רוב ימות השנה , מופיעה אצל מבוגרים וילדים לרוב נגרמת ע"י קרדית האבק , עובשים וחיות מחמד/בית .

נזלת בגווני ירוק-צהוב – מעידה על הימצאות חיידקים באף או בגתות (בסינוסים) – לרוב אינה אלרגית אך תיתכן נזלת אלרגית שמתפתחת לנזלת חיידקית או ויראלית.

אבחנה :
בדיקות/תבחיני עור  בהן  שורטים את עור האדם באמצעות מחטים קטנות, לאחר ששמים על העור טיפות של תרכיזי החומרים החשודים כאלרגנים. לאחר מספר דקות, בהתאם לעוצמת התגובה המקומית יחסית לעוצמת תגובת העור להיסטמין, ניתן לקבוע מהן גורמי האלרגיה אצל הנבדק

טיפול :
לרוב הטיפול יהיה משולב –
* הסרת/צמצום מקור האלרגיה (אם ידוע ואם ניתן)
* חיזוק / תמיכה במערכת החיסון באמצעות חיסון הניתן באופן הדרגתי על פני כמה שנים או באמצעים טבעיים לחיזוק מערכת החיסון (התייחסות בהמשך)
* טיפול תרופתי : אלופטי מתחלק לשניים ; 1. אנטי-היסטמינים 2. מפחיתי גודש לרוב מבוססי סטרואידים להפחתת הדלקת או תמיסות מי מלח.

טיפולים טבעיים מגוונים שהמכנה המשותף של כולם הוא תנועה מהפנים-החוצה לטובת ניקוי והרחקת הרעלנים מחוץ לגוף , להלן סקירה חלקית :
הומיאופתיה- תבריאים הומיאופטים יחידניים המביאים את תמונת האדם השלם , תכשיר הומאופתי מסוג ריניטל מכיל טבליות הומאופתיות מבית DHU לטיפול באלרגיות של מערכת הנשימה והגרון.

הומוטוקסיקולוגיה  - פורמולות ייעודיות לטיפול באלרגיה על תסמיניה ו/או בחיזוק המערך החיסוני
צמחי מרפא - לטיפול באלרגיה על תסמיניה ו/או בחיזוק המערך החיסוני
רפואה סינית – דיקור בנקודות ייעודיות או טיפול באקופורסורה ו/או טיפול בצמחי מרפא סינים כל אלה מתוך הבנת התנועה המחומשת והבנת האדם לפי הפילוסופיה הסינית.
ארומתראפיה – שמנים אתריים לטיפול בתופעות האלרגיה ולחיזוק המערך החיסוני.
IPEC – טיפול פיזי-רגשי משולב.
טיפולי  מגע שונים המעניקים תמיכה במערך החיסוני , חיזוק רגשי , הרגעה אגב התייחסות ספציפית לאלרגיה (כל טכניקה ודרכה , שיאצו לפי ההבנה היפנית וכו')

לסיכום במחלה זו המשפיעה רבות על איכות החיים ניתן לטפל במגוון רחב של אמצעים גם למבוגרים וגם לילדים וכל דחייה של טיפול בה גורמת לפגיעה נוספת באיכות החיים לפגיעה במצב הפיזי, התיפקודי  הרגשי והנפשי .