/* */ בית מרקחת מרכז הצפון - רעלת הריון סיכון
דף הביתשירות לקוחות  |  צור קשר  |  054-4546665  |  משלוח חינם בקניה מעל 350 
0 מוצרים בסל שלך
   
 אין במידע באתר זה תחליף להוועצות עם רופא או רוקח בטרם רכישת תכשיר והתחלת הטיפול בו
מותגים מובילים
מוצרים מומלצים לעונה
  מורז x תוש - דוחה יתושים
  אולטרסול ספריי 45
  ד״ר האושקה מי פנים
  קרנמיקס - אלטמן
  מגנזיום ציטראט - אלטמן
  לה רוש פוזה - קרם הגנה לילדים
דף הבית >> פורטל המידע בית מרקחת מרכז הצפון >> הריון >> רעלת הריון סיכון
 

הריון-רעלת הריון –סכנות ודרכי טיפול

מהי הסכנה ברעלת הריון:

רעלת הריון הנה למעשה בעיה באספקת הדם. הרעלת גורמת להתכווצות כלי דם מה שמעלה את לחץ הדם באופן כללי ומגביר את התנגדות כלי הדם. למרות שרעלת הריון נפוצה למדי בקרב נשים הרות (כ 5% מכלל הנשים) ומהווה את אחד הגורמים הדומיננטיים במקרים של סיבוכי הריון, עדיין לא ניתן לשים את האצבע באופן מדויק על הסיבות להיווצרותה.
הרפואה נוהגת לשייך את הופעת רעלת ההיריון לשלייה, שהיא בפני עצמה גורם חדש שמופיע רק במהלך ההיריון. כלומר, הגוף אינו מורגל בהתמודדות עם השלייה, הכוללת רשת עמוסה וסבוכה של כלי דם שונים ופעילים. במהלך רעלת הריון נוצר עיכוב בהגעת הדם לשליה באופן סדיר, תופעה אשר עשויה לגרום להאטה בהתפתחות העובר ובמקרים חמורים במיוחד, גם לסכן את חייו.
במקרים קיצוניים עשויה רעלת הריון לגרום לנזקים משמעותיים וביניהם:

  • עיוורון.
  • הפרעות במערכת הקרישה.
  • כשל כלייתי.
  • דימום תוך מוחי.  
  • הפסקת נשימה/חנק.


אומנם מדובר במקרים קיצוניים ברם, המסוכנות התיאורטית של רעלת ההיריון, מחייבת את האישה ההרה להיות ערנית עם הופעתם האפשרית של סימפטומים לא מוכרים. דיווח לרופא, מעקב מקצועי והתערבות נכונה, יפחיתו את הסיכונים הכרוכים ברעלת ההיריון למינימום.

הטיפול ברעלת הריון:
לרעלת הריון, שני מצבי דחיפות שונים, אשר קובעים את המשך הטיפול בבעיה והם נקבעים עפ"י המדדים האובייקטיביים של האישה ההרה.
במצבים קלים יחסית תתבקש האישה להישאר במיטה למנוחה מקסימאלית (שמירת היריון), תוך השתדלות לשכב בעיקר על הצד השמאלי, פעולה זו אמורה להפחית את הלחץ על כלי הדם באזור השלייה.
הקפדה על שתייה מרובה של נוזלים והקפדה על תזונה בריאה ומאוזנת לצד מעקב מקצועי אחר לחץ הדם ורמות הסוכר יהיו חלק מהמעקב והברור הרפואיים.
ישנם רופאים אשר ממליצים על תוספת של מגנזיום במינון נמוך בכדי לנסות ולווסת מעט את לחץ הדם. במקרים קשים יותר תתבקש האישה ההרה להתאשפז. אחת מנקודות המפנה ביחס לחומרת המחלה תהיה כאשר נמדד לחץ דם גבוה מ- 140/90 .
בביה"ח הטיפול יהיה מעקב מתמיד אחר לחץ הדם ומצבה הכללי של המטופלת. במקביל תהיה הקפדה על התפריט התזונתי ושתיית נוזלים מרובה. מטבע הדברים, המעקב יכלול בין היתר ניטור עוברי (אולטרא-סאונד) כל מספר שעות, שקילה אחת ליומיים ובדיקת נוכחות חלבון בשתן.
לעיתים ניתן טיפול תרופתי עבור לחץ דם וכמו כן נעשה מאמץ להאצת קצב הבשלת הריאות של העובר בעזרת טיפול תרופתי. פעולה זאת נעשית, על מנת לאפשר לעובר לנשום בכוחות עצמו במקרה של יילוד מוקדם. ראוי לציין כי יילוד מוקדם, עשויה להיות האופציה המועדפת במקרים של הריון מתקדם.

האם ניתן לתת טיפול מניעתי ברעלת הריון:
כיום לא ידועה כל שיטה אשר תוכל למנוע את הופעת המחלה. מאמצים רבים מושקעים בבתי חולים ברחבי העולם בכדי לפענח את המנגנון אשר גורם להופעת רעלת הריון. בינתיים, ההמלצות הרפואיות מתמקדות בנקודות שלהלן:

  • מנוחה מוחלטת.
  • שתייה מרובה.
  • תזונה מאוזנת.
  • מעקב רפואי.

הקפדה על נקודות אלו תוך המצאות במעקב של רופא מומחה, תאפשר למרבית ההריוניות "לחצות את הרעלת בשלום". הידיעה כי יש מה לעשות, הנה ידיעה מעודדת אשר משאירה את השליטה בידיים של האישה ההרה והרופא המטפל. שיתוף פעולה מודע בין השניים מהווה התחלה טובה וגישה מודעת ובריאה.