/* */ בית מרקחת מרכז הצפון - רפואה אנטרופוסופית
דף הביתשירות לקוחות  |  צור קשר  |  054-4546665  |  משלוח חינם בקניה מעל 350 
0 מוצרים בסל שלך
   
 אין במידע באתר זה תחליף להוועצות עם רופא או רוקח בטרם רכישת תכשיר והתחלת הטיפול בו
מותגים מובילים
מוצרים מומלצים לעונה
  מורז x תוש - דוחה יתושים
  אולטרסול ספריי 45
  ד״ר האושקה מי פנים
  קרנמיקס - אלטמן
  מגנזיום ציטראט - אלטמן
  לה רוש פוזה - קרם הגנה לילדים
דף הבית >> פורטל המידע בית מרקחת מרכז הצפון >> אנתרופוסופיה >> רפואה אנטרופוסופית
 

רפואה אנטרופוסופית – סקירה כללית

רקע פילוסופי

שיטות ריפוי שונות מבקשות למצוא חלופה או השלמה לרפואה הקונבנציונלית (הרפואה הרגילה המוכרת בישראל ובעולם בקופות ובתי חולים). הרצון לשנות, להוסיף ולשפר, נובע מן ההבנה שיש לשים את האדם במרכז התמונה ולהתאים את שיטת הריפוי והאבחון לאורח חייו ולנסיבות חייו המשתנות. למעשה, מרבית שיטות הטיפול ה"משלימות" דוגלות בהתאמת טיפול אישי לכל מטופל וזאת בשונה מהתאמת תרופה למחלה וכפועל יוצא למספר גדול מאוד של אנשים.

הגישה הרפואית הנפוצה ממקמת את המחלה ואת הסימפטומים במרכז. כהמשך של גישה זו תציע הרפואה הקונבנציונאלית, טיפול המבוסס על התאמה של תרופה אשר נבדקה בצורה מדעית למחלה והסימפטומים. התאמת התרופה למחלה, ממעיטה בחשיבותו של האדם כמרכז הטיפול. שיטות ריפוי משלימות (טבעיות / אלטרנטיביות) מתבססות לרוב על ידע מסורתי במגוון רחב של נושאים וביניהם:

  • צמחי מרפא
  • תזונה
  • פעילות גופנית מסורתית (יוגה, טאי צ'י)
וכל זאת בתוספת של "נגיעות" שמקורן ברוח הפילוסופית המאפיינת את האסכולה הטיפולית אותה יבחר המטופל. למעשה, הרפואה המשלימה יוצרת התאמה בין נתונים ידועים על ריפוי מחלות באופן מסורתי ובין גישה פילוסופית רוחנית של האסכולה הטיפולית הרלוונטית.

באופן דומה, התעוררה רפואה אנתרופוסופית אשר מבוססת על פילוסופיה ואורח חיים שלם כפי שפותח ע"י רודולף שטיינר במאה ה-19 וממשיכה להתעדכן עד היום ברוח עקרונות היסוד של התפיסה והשיטה .
הרעיון האנתרופוסופי שם את חכמתו של האדם במרכז ההוויה. הגישה לכל נושאי החיים היא שלאדם יש את החכמה הבסיסית והיא תעזור לו לבחור את הכלים הנכונים לטפל בבעיות רפואיות ואחרות. כל זאת, מתוך חירות רוחנית וחופש הבחירה הבסיסי. כך גם בנושאי הרפואה, הגישה כי האדם מורכב מגוף, רוח ונפש והן כמכלול חלק מן התמונה האוניברסאלית הגדולה והשלמה. העולם והאדם החומר והרוח, מתנהלים זה לצד זה.

רפואה אנתרופוסופית:

הרופא (מטפל) האנתרופוסופי יהיה לרוב רופא קונבנציונלי או רוקח אשר סיימו את לימודיהם כרופאים / רוקחים ובנוסף, השלימו את הכשרתם כמטפלים ברפואה אנתרופוסופית.
הרפואה האנתרופוסופית רשמה הישגים נאים, בתחום הפסיכיאטריה, חינוך מיוחד, גמילה מסמים והפרעות סוציאליות. הרופאים האנתרופוסופיים משתלבים בהצלחה במערכות הבריאות הקיימות ומוסיפים למערכות מימד אחר וגישה שונה כלפי המטופלים.
הגישה האנתרופוסופית עושה שימוש בכל האמצעים והידע המתקדמים ביותר ורותמת  את כל אותם האמצעים, לטובת תהליכי הריפוי. הגישה האנתרופוסופית שואפת ליצור הרמוניה בין הידע והטכנולוגיה הטובים ביותר ובין התהליכים הנכונים והטבעיים לאדם.

היכן נמצאים הדגשים:
עיקר העשייה הרפואית אנתרופוסופית קשורה דווקא בנושאי חינוך לבריאות. תפקידו של הרופא (מטפל) האנתרופוסופי איננו רק להגיב לפציעה או מחלה, אלא גם ללוות את המטופל ולהנחות אותו  באורחות חייו, על מנת לשלב גם רוח ונפש בתהליך ההחלמה המתוכנן.
רופאים רבים המאמצים את הגישה האנתרופוסופית מהווים נדבך חשוב בחיי הקהילה , הם מלווים קבוצות, בתי ספר ואנשים כבודדים בתהליכים משותפים, תוך מתן דגש על בריאות הילדים בקהילה וכל זאת, בשיתוף עם הוריהם ומוריהם. הדגש המרכזי בגישה טיפולית זו הנו מעורבותו של המטופל בכל התהליך ובכלל זה גם בעת קבלת ההחלטות הרפואיות.

תרופה אנתרופוסופית:
גישת הטיפול התרופתי, מבוססת על הגישה הפילוסופית הכללית. ראשית ברמת הפקת המוצר, קיימת חשיבות רבה לכך שהמוצר יופק בצורה המדעית והמתקדמת ביותר, אם מדובר במוצר על בסיס טבעי, קיימת גישה אשר תבקש לשמור על הסביבה מבחינה אקולוגית, מבלי לפגוע בסביבה ומבלי להפר את ההרמוניה. כאשר נעשה שימוש בצמחים, גידולם של הצמחים ודרך איסופם צריכים להיות תמיד כחלק אינטגראלי של תהליך טבעי. בנוסף, הפקת תרופה אנטרופוסופית או התכשיר, אינם חזות הכל ויש לשמור על כללי אתיקה בסיסיים וכן שמירה על ערכי הטבע והנוף.

הטיפול התרופתי האנתרופוסופי אינו שם דגש על סילוק המחלה בכל מחיר גם במחיר פגיעה ברבדים אחרים בבריאותו של המטופל, אלא מבקש ליצור שימוש תרופתי כזה אשר יאפשר החלמה ולצידה שפור הדרגתי תוך שמירת ההרמוניה בחייו של המטופל.

לסיכום:
הרפואה האנתרופוסופית מבקשת שלא לזעזע או לשנות את מה שידוע כיעיל ופעיל בתחומי הרפואה המוכרים. המטרה המרכזית של גישה זו הינה, להשתלב בין הרופאים, המטפלים, האחיות הפסיכותרפיסטים  ושאר אנשי מקצועות הרפואה.
 הרצון הינו לפעול במשותף עם כל הגורמים הללו תוך שמירה על הרמוניה ויצירת גישה חדשה בקרב הקהילה המקצועית, גישה אשר תיקח כל אדם באופן אישי ופרטני ותתאים לו את הטיפול המדויק ביותר וכל זאת תוך שמירה על פנימיותו של האדם  וחופש הבחירה שלו להבין ולהשתתף בתהליכים. הגישה האנתרופוסופית תבקש, לחנך את הקהילה והילדים לבריאות טובה ולהרגלים נכונים המשלבים גוף ונפש בריאים גם יחד.